Çarpık Bacak Tedavisi Ankara

Çarpık bacak tedavisi Ankara, bacaklardaki çarpıklığı gidermek; bacaklara simetrik, işlevsel ve estetik açıdan zengin bir görünüm kazandırmak amacıyla yapılan tedavidir. Bacaklar, insan vücudundaki en önemli uzuvlardandır. Sahip oldukları geniş ve uzun kemikler yardımıyla vücudun yükünü taşır; koşma ve yürüme gibi aktiviteleri yerine getirmemizi sağlarlar. Ancak doğumsal veya gelişimsel sebeplerden bazı deformitelere sahip olabilirler. Bu deformiteler halk arasında çarpık bacak, O-bacak veya X-bacak olarak bilinir. Bahsi geçen bacak deformiteleri, çoğu zaman işlevsel bir probleme yol açamasalar da estetik olarak bireyi hoşnut etmeyebilirler. Bu yüzden çarpık bacak görünümünden şikayetçi olan bireyler çarpık bacak tedavisi veya çarpık bacak ameliyatı olarak bilinen uygulamalara başvururlar. Bu uygulamalar sayesinde bacakların birbirleriyle uyumlu, çekici ve ideal bir şekle kavuşması mümkün olur.

Yazımızın devamında ‘’Çarpık bacak ameliyatı nasıl yapılır?’’, ‘’Çarpık bacak tedavisi kimlere yapılabilir?’’, ‘’Çarpık bacak tedavisi ne kadar sürer?’’ ve ‘’Çarpık bacak görünümü kendi kendine geçer mi?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara çarpık bacak tedavisi ve çarpık bacak ameliyatı gibi konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Ali Fuat Karataş ile iletişime geçebilirsiniz.

Çarpık Bacak Nedir?

Çarpık bacak, bacakların birbirleriyle uyumlu ve eşit olmayan bir görüntüye sahip olmasıdır. Çarpık bacak görünümünün iki türü vardır. Bunlardan ilki O-bacak olarak bilinir. O-bacak görünümünde ayaklar birleştirildiğinde iki bacak arasında ‘’O’’ harfini andıran bir boşluk oluşur. Bir diğer çarpık bacak görünümü ise X-bacak görünümüdür. X-bacak’ta ise bacaklar çapraz bir görünüme sahiptir, dışarı doğru bükülürler. Çarpık bacak tedavisi sayesinde bu görünümlerden kurtulmak ve ideal bir bacak görünümüne sahip olmak mümkündür.

Çarpık Bacak Neden Olur?

Çarpık bacak sorunu pek çok nedenden ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenler arasında doğumdan önce bebeğin anne karnındaki pozisyonu ve D vitamini eksikliği gibi etmenler yer almaktadır. Aynı şekilde genetik yatkınlığın da çarpık bacak sorunun ortaya çıkmasına etkisi olduğu düşünülmektedir. 

Çarpık Bacak Tedavisi Nedir?

Çarpık bacak tedavisi, bacaklardaki deformiteleri gidermek ve bacakların ideal bir görünüme kavuşmasını sağlamak amacıyla yapılan uygulamalardır. Bu uygulamalar sırasında çeşitli ortezler kullanılabilir, fizik tedavi işlemlerine başvurulabilir veya gerekirse cerrahi operasyonlar gerçekleştirilebilir. Böylece bacaklardaki deformiteler giderilmiş, bacakların birbirleriyle uyumlu ve ideal bir görünüme kavuşması sağlanmış olur. 

Çarpık Bacak Tedavisi Kimlere Yapılabilir?

Çarpık bacak tedavisi hem çocuklara hem de yetişkinlere uygulanabilmektedir. Çarpık bacak tedavisinin şekli ise bireyin yaşına göre değişiklik gösterebilmektedir.

Çarpık Bacak Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Çarpık bacak tedavisi sırasında daha önce de bahsetmiş olduğumuz gibi pek çok uygulamaya başvurulabilir. Bu uygulamaların süresi de kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Doktor, bireye özel bir tedavi planlaması hazırladıktan sonra tedavinin tahmini süresi hakkında detaylı bir bilgilendirme yapacaktır. 

Çarpık Bacak Tedavisi Ağrılı Mı?

Çarpık bacak tedavisi ağrılı bir uygulama değildir. Bu uygulama eğer cerrahi işlemlerle yapılacaksa öncesinde çeşitli anestezi işlemlerine başvurulması mümkündür. Böylece yapılan operasyon sırasında bireyin ağrı ve rahatsızlık hissi duyması tamamen engellenmiş olur. 

Çarpık Bacak Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çarpık bacak tedavisi sırasında pek çok uygulamaya başvurulabilir. Bu uygulamalardan ilki düzenli doktor takibidir. Bu uygulama sırasında ilk olarak çocuğun bacaklarındaki deformite ve deformitenin derecesi incelenir. Daha sonra ise ilerleyen zamanlarda bu deformitenin şiddetinde artış olup olmadığı takip edilir. Eğer artış söz konusu ise bacaklar ve diz bölgesi için özel ortezler kullanılır. Bu ortezler sayesinde bacakların zamanla ideal uyumlarına kavuşması sağlanır. Eğer bahsi geçen ortezler de tedavi için yetersiz kalırsa cerrahi işlemlere başvurulur. Çarpık bacak ameliyatı olarak da bilinen işlem sayesinde, bacaklardaki çarpıklığı tamamen gidermek mümkündür. Çarpık bacak tedavisinde ameliyat gerektiren durumlar son derece nadirdir. Ancak ameliyat gerekiyorsa bu operasyonun ağrısız bir şekilde, steril ameliyathane koşullarında gerçekleştirildiğini ve çarpık bacak sorununu hızlı bir şekilde ortadan kaldırabildiğini unutmamak gerekir. Bu ameliyatın detayları hakkında bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz. 

Ankara Çarpık Bacak Tedavisi Fiyatları 2023

Ankara çarpık bacak tedavisi fiyatları ve çarpık bacak ameliyatı fiyatları gibi konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Ali Fuat Karataş ile iletişime geçebilirsiniz.

Call Now Button