Çocuk Ortopedi Doktoru

Çocuk ortopedi doktoru Ankara, çocuklarda görülen ortopedik problemleri, hastalıkları ve yaralanmaları; teşhis ve tedavi etme yetkinliği olan tıp doktorudur. Kas ve iskelet sistemi çocukluk çağında henüz gelişimini tamamlamıştır. Bununla birlikte bu sisteme dahil olan doku ve organlar son derece yoğun bir şekilde kullanılırlar. Gerek gelişim süreçlerinde gerekse de bahsi geçen kullanım sırasında, kas ve iskelet sistemine dahil olan doku ve organlarda bazı sorunlar görülebilir. Bu sorunlar bir hastalık şeklinde ortaya çıkabilecekleri gibi, fiziksel travmalar sonucu da ortaya çıkabilirler. Çocuğun hareket kabiliyetini, günlük yaşamını ve gelişimini ciddi ölçüde olumsuz etkileyebilirler. Bu yüzden en yakın zamanda teşhis edilmeleri ve gerektiği gibi tedavi edilmeleri gerekir. Bahsi geçen sorunlar pediatrik ortopedi (çocuk ortopedisi) alanında uzmanlaşmış olan doktorlar tarafından teşhis ve tedavi edilmektedir.

Yazımızın devamında ‘’Çocuk ortopedi doktorları hangi hastalıklara bakar?’’, ‘’Çocuk ortopedi doktoru randevusu nasıl alınır?’’, ‘’Çocuk ortopedi doktoru muayenesi ne kadar sürer?’’ ve ‘’Çocuk ortopedi muayenesi nasıl olur?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara çocuk ortopedisi tedavileri ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Ali Fuat Karataş ile iletişime geçebilirsiniz. 

Çocuk Ortopedi Doktoru Nedir?

Çocuk ortopedi doktoru, çocuklarda görülen ortopedik problemleri ve fiziksel travmalar sonucu gelişen yaralanmaları tedavi etme yetkinliğine sahip tıp doktorudur. Çocuk ortopedi doktorları, özel görüntüleme uygulamaları ve fiziksel muayeneler sayesinde ortopedik problemleri teşhis edebilirler. Sonrasında ise çocukların yaşına, fiziksel özelliklerine ve sahip olunan ortopedik probleme özel bir tedavi planlaması yapabilirler. Bu planlama ışığında da etkili ve başarılı ortopedi tedavileri gerçekleştirebilirler.

Pediatrik Ortopedi Nedir?

Pediatrik ortopedi, çocuklarda görülen kas, eklem, kemik veya bağ doku hastalıklarını teşhis ve tedavi etmeyi amaç edinen tıp dalıdır. Pediatrik ortopedi alanında uzmanlaşmış olan doktorlar pediatrik ortopedi doktoru veya çocuk ortopedi doktoru olarak bilinirler. Bu unvana sahip olan doktorlar spor yaralanmalarından skolyoza, spina bfidadan doğumsal ayak problemlerine kadar pek çok rahatsızlığı tedavi edebilirler. Böylece çocuklar sağlıklı bir şekilde gelişimlerine devam edebilir, sahip oldukları şikayetlerden kurtulabilir ve aktif bir günlük yaşama sahip olabilirler.

Çocuk Ortopedi Doktoru Ne Yapar?

Çocuk ortopedi doktoru, çocuklarda görülen ortopedik sorunları teşhis etmeye yönelik muayeneler gerçekleştirebilirler. Eğer bu muayeneler teşhis için yeterli olmazsa veya daha detaylı bir inceleme gerekiyorsa röntgen çekimleri, MR çekimleri ve bilgisayarlı tomografi gibi görüntüleme uygulamalarına başvurabilirler. Böylece yaralanmaların derecesini veya sahip olunan şikayetlerin nedenlerini öğrenebilirler. En nihayetinde ise çocuğun ihtiyaçlarına uygun, kişiye özel bir tedavi planlaması yapabilirler.

Çocuk Ortopedi Doktoru Hangi Hastalıkları Tedavi Edebilir?

Çocuk ortopedi doktoru şu gibi hastalıkları tedavi edebilir:

 • Spina bfida.
 • Serebral palsi.
 • Eğri boyun hastalığı veya tortikolis.
 • Spor yaralanmaları.
 • Çarpık bacak.
 • Çarpık ayak.
 • Doğumsal ayak problemleri.
 • Kalça çıkığı veya doğumsal kalça displazisi.
 • Perthes hastalığı.
 • Düz tabanlık.
 • Yürüme problemleri.

Çocuk ortopedi doktorlarının tedavi edebileceği hastalıklardan bazıları bunlardır.

Çocuk Ortopedi Doktoru Randevusu Nasıl Alınır?

Çocuk ortopedi doktoru randevusu almak için internet sitemizde yer alan iletişim menüsüne tıklayabilir ve burada yer alan telefon numarasından bize ulaşabilirsiniz.

Çocuk Ortopedi Doktoru Muayenesi Ne Kadar Sürer?

Çocuk ortopedi muayeneleri genellikle 10 ila 20 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır. Bununla birlikte bazı durumlarda detaylı bir muayene gerekebilir veya muayenelere farklı işlemler eşlik edebilir. Bu gibi durumlarda uygulamanın süresi bir miktar değişiklik gösterebilmektedir.

Çocuk Ortopedi Doktoru Muayenesi Nasıl Olur?

Çocuk ortopedi muayeneleri, ebeveynlerden birinin veya her ikisinin de uygulamaya eşlik etmesiyle gerçekleştirilebilir. Bu uygulama sırasında öncelikle çocuğun şikayetleri dinlenir. Not alınan şikayetler ışığında bazı fiziksel muayeneler gerçekleştirilir. Bu muayeneler sırasında çocuğun ağrı ve rahatsızlık hissi duymaması veya korkmaması için özel önlemler alınır. Gerçekleştirilen muayenelerden sonra ise çocuğun sahip olabileceği rahatsızlığa yönelik bazı inceleme uygulamaları gerçekleştirilebilir. Bu uygulamalar arasında röntgen çekimleri, MR çekimi ve bilgisayarlı tomografi gibi işlemler yer alabilir. Doktor, bu tarz uygumlalar sayesinde hastasının sahip olduğu rahatsızlığı teşhis eder ve tamamen ona özel bir tedavi planlaması yapar.

Ankara Çocuk Ortopedi Doktorları

Ankara çocuk ortopedi doktoru muayenesi ücreti ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Ali Fuat Karataş ile iletişime geçebilirsiniz.

Call Now Button