Çocuklarda Çarpık Ayak Tedavisi Ankara

Ankara çocuklarda çarpık ayak tedavisi, ayakların bacak içlerine doğru dönük olmasıyla karakterize olan çarpık ayak durumunu tedavi etmek amacıyla gerçekleştirilen tedavilerdir. Ayaklar, günlük yaşamımıza en sık kullandığımız organlarımızdandır. Anne karnında gelişmeye başlayan ayaklar, doğumdan sonra da gelişimlerine devam ederler. Bu süreçte anne karnında meydana gelen bazı sorunlar veya doğum sonrası etmenler sebebiyle bireyin ayaklarında çarpıklık görülebilir. Tıp dilinde pes ekinovarus olarak bilinen bu rahatsızlık ayakların birinde veya her ikisinde birden görülebilmektedir. Bebeklerde görülen bu rahatsızlık vaktinde ve ideal bir tedaviyle tamamen ortadan kaldırılabilmektedir. Bu yüzden çarpık ayak tedavisi ihmal edilmemelidir.

Yazımızın devamında ‘’Çocuklarda çarpık ayak tedavisi ne kadar sürer?’’, ‘’Çocuklarda çarpık ayak kendiliğinden geçer mi?’’, ‘’Çocuklarda çarpık ayak görünümü nasıl geçer?’’ ve ‘’Çocuklarda çarpık ayak tedavisi nasıl olur?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara çocuklarda çarpık ayak tedavisi ve pes ekinovarus tedavivi gibi konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Ali Fuat Karataş ile iletişime geçebilirsiniz.

Çarpık Ayak Nedir? Pes Ekinovarus Nedir?

Çarpık ayak, ayakların yalnızca birinde veya her ikisinde birden görülebilen, görece yaygın bir ayak deformitesidir. Çarpık ayak rahatsızlığında ayaklar bacak içlerine doğru dönüktür. Bu rahatsızlık bebeklik döneminde görülür. Pediatrik ortopedi doktorları tarafından gerçekleştirilen tedaviler sayesinde ayaklardaki çarpıklığı gidermek, işlevsel ve ideal bir görünüme sahip ayaklar edinmek mümkündür. Çarpık ayak görünümü, doğumdan sonraki kontroller sırasında fark edilebilir. Tedavi çalışmaları doğumu takip eden bir hafta içerisinde başlamalıdır. Böylece ayaklardaki çarpıklık etkin bir şekilde ortadan kaldırılabilmektedir. 

Çocuklarda Çarpık Ayak Neden Olur?

Çocuklarda çarpık ayak, anne karnında çeşitli kemiklerin gerektiği gibi gelişememesi sonucu meydana gelir. Gelişim sürecinde yaşanan anormallikler ayakların konumunu ve görünümünü olumsuz etkiler. Çarpık ayağa yol açan bazı etmenlerin genetik temelli olabileceği de düşünülmektedir.

Çarpık ayak hastalığı bazı durumlarda spina bifida veya artrogrpoz gibi hastalıklara ek olarak da ortaya çıkabilir. Bu durum izole olmayan çarpık ayak sendromu olarak bilinir. 

Çocuklarda Çarpık Ayak Belirtileri Nelerdir?

Bebeğin doğumu ile birlikte ayaklarda çarpıklık olduğu anlaşılabilir. Bu rahatsızlık yenidoğan bebeklerde ayakların bacak içlerine ve aşağı yöne doğru hafifçe dönük olması şeklinde kendini belli eder. 

Çocuklarda Çarpık Ayak Kendiliğinden Geçer Mi?

Çocuklarda çarpık ayak görünümü kendi kendine geçmez. Bu görünümün ortadan kaldırılması, bireyin sağlıklı ayaklara sahip olabilmesi için tedavi şarttır. Bu yüzden doğumdan sonra tedavi çalışmalarına erkenden başlanmalı, tedavi kesinlikle ihmal edilmemelidir. Aksi takdirde ileride çok daha zorlayıcı uygulamalar gerekli olabilmektedir.

Çocuklarda Çarpık Ayak Tedavi Edilebilir Mi?

Çocuklarda görülen çarpık ayak sorunu, doğumdan sonra gerçekleşen özel tedavi uygulamaları ve cerrahi işlemler yardımıyla ortadan kaldırılabilir. Yani çarpık ayak tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. 

Çocuklarda Çarpık Ayak Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Çocuklarda çarpık ayak tedavisinin süresi, tedavi sırasında kullanılan yönteme göre değişiklik gösterebilir. Medikal yöntemlerle yapılan tedavi birkaç ay kadar sürebilmektedir. Cerrahi yardımıyla gerçekleşen tedavilerde ise genelde iyileşme çok daha hızlıdır. 

Çocuklarda Çarpık Ayak Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çocuklarda çarpık ayak tedavisi sırasında farklı yöntemlere başvurulabilir. Bu yöntemlerden ilki medikal bir uygulamadır. Bu uygulama sırasında ayaklara özel bir alçılama işlemi yapılır. Böylece ayakların ideal pozisyonlarına kademeli olarak kavuşması sağlanır. Ancak bu yöntem her zaman yeterli gelmeyebilmektedir. Bu durumda basit cerrahi işlemler de alçılama işlemine eşlik edebilir. Bahsi geçen cerrahi işlemler sırasında, aşil tendonu ağrısız bir şekilde uzatılır. Ardından ise yeniden alçılama işlemi yapılır. 

Ankara Çocuklarda Çarpık Ayak Tedavisi Fiyatları 2023

Ankara çarpık ayak tedavisi fiyatları ve çarpık ayak ameliyatı fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Ali Fuat Karataş ile iletişime geçebilirsiniz.

Call Now Button