Çocuklarda Düz Taban Tedavisi Ankara

Çocuklarda düz taban tedavisi, düz tabanlık sorununu ve bu soruna bağlı ortaya çıkan şikayetleri ortadan kaldırmak amacıyla gerçekleştirilen tedavi uygulamasıdır. Ayaklar, bireyin yürüme, koşma ve ayakta durma gibi aktiviteleri ideal bir şekilde gerçekleştirmesine olanak sağlayan özel bir yapıya sahiptir. Bu yapı, ayakları meydana getiren dokuların ideal bir şekilde yerleşmesi ve birbirleriyle bağ kurması sonucu meydana gelir. Ancak bazı kişilerde gerek doğumsal gerekse gelişimsel etmenler sebebiyle bahsi geçen dokular ideal yapılarına veya yerleşimlerine sahip olamayabilir. Bazı durumlarda ise birbirleriyle olması gerektiği gibi bir bağ kuramamış olabilirler. Buna bağlı olarak da ayaklarda, düz tabanlık veya düz taban olarak bilinen deformite görülür. Bu deformitenin bulunduğu bireylerde ayak tabanı doğal, kavisli bir yapıya sahip değildir. Bu yüzden de ayaklara binen yük gerektiği gibi dağıtılamaz ve çeşitli şikayetler görülür. Düz taban tedavisi hem bu düz taban görünümünü ortadan kaldırmak hem de bahsi geçen şikayetleri gidermek için yapılır.

Yazımızın devamında ‘’Çocuklarda düz taban tedavisi nasıl olur?’’, ‘’Çocuklarda düz taban tedavi edilmezse ne olur?’’, ‘’Çocuklarda düz taban tedavisi ne kadar sürer?’’ ve ‘’Düz tabanlık neden olur?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara düz tabanlık tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Ali Fuat Karataş ile iletişime geçebilirsiniz.

Düz Taban Nedir?

Düz taban, ayak tabanlarının doğal kıvrımlarına sahip olmama durumudur. Bu durum ayakların birinde veya her ikisinde birden görülebilmektedir. Düz tabanlık, görece yaygın rastlanılan bir ayak deformitesidir. Bu deformite sebebiyle ayağa binen yük gerektiği gibi dengelenemez. Bu da ayak ağrılarına yol açabilir. Düz taban olan bireyler bahsi geçen ağrıları özellikle de yoğun fiziksel aktivite sırasında deneyimlerler. Ayaklarına ve bacaklarına sık sık kramp girmesi de mümkündür. Düz tabanlık tedavisi sayesinde hem düz tabanlık sorununu hem de bu soruna bağlı deneyimlenen şikayetleri ortadan kaldırmak mümkündür. 

Çocuklarda Düz Tabanlık Neden Olur?

Çocuklarda düz tabanlık şu gibi nedenlerden ortaya çıkabilir:

  • Genetik etmenler.
  • Anne karnındayken yaşanan problemler.
  • Serebral palsi gibi hastalıklar.
  • Down Sendromu gibi hastalıklar.
  • Aşil tendonunu yaralanmaları, aşil tendonu kopması.

Çocuklarda düz tabanlık nedenleri bu şekilde sıralanabilir.

Düz Tabanlık Kimlerde Görülür?

Düz tabanlık genelde çocuklarda görülür. Ancak yetişkinlerde de aşil tendonu yaralanmaları veya hamilelik gibi süreçlerin ardından görülmesi mümkündür. Aynı şekilde diyabet hastalarında, hipertansiyon hastalarında ve romatoid artirit hastalarında sonradan düz tabanlık gelişebilir. 

Düz Taban Tehlikeli Mi?

Düz tabanlık bireyin sağlığı veya hayatı için herhangi bir tehlike oluşturmamaktadır. Bununla birlikte düz tabanlık sebebiyle deneyimlenen belirtiler bireyin yaşam kalitesini ciddi ölçüde düşürebilir. Bu yüzden düz tabanlık tedavisi ihmal edilmemelidir. 

Düz Tabanlık Kendiliğinden Geçer Mi?

Esnek düz tabanlık olarak bilinen durum, zaman içerisinde kendiliğinden geçebilmektedir. Ancak bu süreçte de bireyin bir ortopedi uzmanıyla iletişim halinde kalması önemlidir. Çocuklarda görülen düz tabanlık sorunu ayakların gelişim göstermesiyle ortadan kalkabilir. Bu süreçte düz tabanlığın ilerlemesi de mümkündür. Düzenli doktor kontrolleri bu gibi sebeplerden büyük bir önem taşımaktadır. 

Düz Tabanlık Tedavisi Var Mı?

Düz tabanlık, tedavisi mümkün olan bir ayak deformitesidir. Özel ortopedi uygulamalarıyla veya gerektiğinde cerrahi operasyonlarla düz tabanlık sorununu ortadan kaldırmak mümkündür. Bu tedavinin detayları, düz tabanlığın ilerleme durumuna ve hastanın yaşı gibi faktörlere göre tamamen kişiye özel olarak planlanmaktadır. Böylece düz tabanlık sorunu ve bu sorun sebebiyle ortaya çıkan şikayetler başarılı bir şekilde giderilmektedir. 

Çocuklarda Düz Tabanlık Tedavisi Nasıl Olur?

Düz tabanlık tedavisi sırasında çeşitli uygulamalara başvurulabilir. Bu uygulamalar arasında en etkili olanları cerrahi işlemlerle yapılanlarıdır. Gerektiğinde cerrahi işlemler sayesinde ayak kemeri şekillendirilebilir ve ayak kavisleri yeniden oluşturulabilir. Böylece bireyin sahip olduğu ayak ağrısı, kramplar ve benzer şikayetler ortadan kaldırılabilir.

Düz tabanlık sorunu, bazı durumlarda tedavi gerektirmeyebilir. Mesela hasta herhangi bir ağrı veya rahatsızlık hissi deneyimlemiyorsa doktor tedavinin gerekmediğine karar verebilir. 

Ankara Çocuklarda Düz Tabanlık Tedavisi Fiyatları 2023

Ankara çocuklarda düz tabanlık tedavisi fiyatları ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Ali Fuat Karataş ile iletişime geçebilirsiniz.

Call Now Button