Çocuklarda Kalça Çıkığı Tedavisi Ankara

Ankara çocuklarda kalça çıkığı tedavisi, kalça eklemindeki problemleri ve buna bağlı gelişen kalça çıkığı sorununu ortadan kaldırmak amacıyla yapılan tedavi uygulamasıdır. Kalça eklemi, kalça kemiği ile femur kemiklerini birbirine bağlamaktadır. Bu eklem sayesinde yürüme, koşma ve oturma gibi eylemler ağrısız bir şekilde yapılabilmektedir. Bununla birlikte bazı bireylerde, doğumsal etmenler sebebiyle kalça eklemi gerektiği gibi çalışamayabilmektedir. Bu da kalça çıkığı veya kalça displazisi olarak bilinen soruna yol açmaktadır. Gelişimsel kalça çıkığı olarak da bilinen bu rahatsızlık erken teşhis sayesinde cerrahiye gerek kalmadan tedavi edilebilir. Çocuklarda ve bebeklerde görülen kalça çıkığı kesinlikle ihmal edilmemelidir. Aksi takdirde kalça eklemini meydana getiren dokuların gelişimi, ideal olandan farklı şekilde gerçekleşir. Bu da kalıcı sakatlık gibi sorunlara yol açabilir. Bu yüzden çocuklarında kalça çıkığı olduğundan şüphelenen ebeveynler en yakın zamanda bir pediatrik ortopedi hekimiyle görüşmelidir.

Yazımızın devamında ‘’Gelişimsel kalça çıkığı tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Gelişimsel kalça çıkığı tedavi edilmezse ne olur?’’, ‘’Gelişimsel kalça çıkığı kendiliğinden iyileşir mi?’’ ve ‘’Kalça çıkığı tehlikeli midir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara çocuklarda kalça çıkığı tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Ali Fuat Karataş ile iletişime geçebilirsiniz.

Kalça Çıkığı Nedir?

Kalça çıkığı, kalça eklemini meydana getiren femur kemiği ile leğen kemiğinin birbirlerinden ayrılmasıyla ortaya çıkan rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık doğumsal sebeplerden meydana gelebildiği gibi sonradan fiziksel travma gibi durumlar sonucu da ortaya çıkabilmektedir. Kalça çıkığı, kalça eklemi civarında hissedilen ağrı, yürüme sorunları ve bir bacağın diğerinden daha uzun olması gibi belirtiler ile kendini belli edebilir. Bu gibi belirtiler hastanın hayat kalitesini önemli ölçüde düşürebilir. Bu yüzden kaça çıkığı tedavisi aksatılmamalıdır. 

Gelişimsel Kalça Displazisi Nedir?

Gelişimsel kalça displazisi, bebeklerde veya çocuklarda görülebilen, kalça ekleminin gerektiği gibi gelişim gösterememesi sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık sebebiyle femur kemiğinin başı ile uyluk kemiği ideal bir bağlantı oluşturamaz. Kalça çıkığı olarak da bilinen bu durum erkenden tedavi edilmediği takdirde kalıcı sakatlıklara yol açabilir, bireyin hem çocukluk hem de yetişkinlik yaşamını zorlaştırabilir.

Gelişimsel kalça displazisinde, kalça eklemi gerektiği gibi gelişmemiştir. Bu yüzden femur kemiğinin başı kalça eklemine gevşek bir şekilde yerleşir. Bu da kalça çıkığı meydana gelmesine yol açar. 

Çocuklarda Kalça Çıkığı Neden Olur?

Çocuklarda kalça çıkığı nedenleri arasında şunlar yer alabilmektedir:

 • Bebeğin, annenin ilk gebeliği ile dünyaya gelmesi.
 • Doğum sırasında yaşanan fiziksel travmalar.
 • Bebeğin anne karnındaki pozisyonunun ideal olmaması.
 • Doğum sonrası kundak gibi uygulamalar sırasında gerçekleşen fiziksel travmalar.
 • Çoğul gebelikler.
 • Genetik etmenler.
 • Amniyon sıvısının yeterli miktarda bulunmaması.

Çocuklarda gelişimsel kalça çıkığı nedenleri bu şekilde sıralanabilir. 

Çocuklarda Kalça Çıkığı Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda kalça çıkığı belirtileri arasında şunlar yer almaktadır:

 • Kalça ekleminin hareket açıklığının az olması, bacak hareketlerinde kısıtlılık.
 • Bacak boylarının farklı olması.
 • Eğer bebek yürüyorsa aksama veya topallama.
 • Bacak hareket ettirildiğinde kalça ekleminden ses gelmesi.
 • Bacaklarda asimetri.

Çocuklarda ve bebeklerde kalça çıkığı belirtileri bu şekilde sıralanabilir. 

Kalça Çıkığı İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

Bebeğin doğum sırasında ters gelmesi, gebelik sırasında amniyon kesesinde yeterince amniyon sıvısı bulunmaması ve ailede kalça çıkığı öyküsü bulunması gibi etmenler kalça çıkığı için risk faktörü oluşturmaktadır. 

Çocuklarda Kalça Çıkığı Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Kalça çıkığına erkenden müdahale edildiği takdirde cerrahi işlemlere gerek kalmadan, kalça ekleminin 1 ay gibi kısa bir sürede ideal şeklini alması sağlanabilir. 

Kalça Çıkığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kalça çıkığı tedavisi, bireyin yaşı gibi faktörler göz önünde bulundurularak tamamen kişiye özel olarak planlanır. Eğer hasta 1 aylık ila 6 aylık arasındaysa cerrahi işlemlere gerek kalmaz. Kalça ve bacak bölgesine uygulanan özel sargılarla kalça displazisine müdahale etmek mümkün olur. Eğer bebek 1 yaşını doldurmuşsa veya bahsi geçen yöntem yeterli gelmemişse cerrahi işlemlere de başvurulabilir. Bu işlemler sırasında kapalı cerrahi teknikler kullanılır ve kalça ekleminin ideal yapısına kavuşması sağlanır. 

Ankara Çocuklarda Kalça Çıkığı Tedavisi Fiyatları 2023

Ankara çocuklarda kalça çıkığı tedavisi fiyatları ve gelişimsel kalça çıkığı tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Ali Fuat Karataş ile iletişime geçebilirsiniz.

Call Now Button