Çocuklarda Skolyoz Ameliyatı Ankara

Ankara çocuklarda skolyoz ameliyatı, omurgada meydana gelen eğriliği ve buna bağlı ortaya çıkan şikayetleri ortadan kaldırmak amacıyla gerçekleştirilen cerrahi operasyondur. Omurga, kas ve iskelet sistemini meydana getiren en önemli yapılardan biridir. Omurga sayesinde gövde desteklenir ve birey ideal bir duruşa sahip olur. Sağlıklı bir omurganın sunduğu ideal duruş, özellikle de çocukluk çağında vücut gelişiminin olması gerektiği gibi devam etmesini sağlar. Ancak omurgada eğrilik yani skolyoz olarak bilinen rahatsızlık söz konusu ise bireyin duruşu yani postüründe bozulmalar görülebilir. Göğüs bölgesinde asimetri, bel ağrısı, hareket kısıtlılığı ve akciğer fonksiyonlarıyla ilgili problemler de duruş bozukluğuna eşlik edebilir. Bu rahatsızlık ve bu rahatsızlığın yol açabileceği ikincil problemler, çocuk ortopedi hekimleri tarafından gerçekleştirilen özel uygulamalarla ortadan kaldırılabilir. Böylece birey erken yaşlardan itibaren sağlıklı bir kas ve iskelet sistemine, dolayısıyla da ideal bir duruşa sahip olabilir.

Yazımızın devamında ‘’Çocuklarda skolyoz ameliyatı nasıl olur?’’, ‘’Çocuklarda skolyoz ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?’’, ‘’Çocuklarda skolyoz neden olur?’’ ve ‘’Çocuklarda skolyoz belirtileri nelerdir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara çocuklarda skolyoz ameliyatı hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Ali Fuat Karataş ile iletişime geçebilir, randevu alabilirsiniz.

Skolyoz Nedir?

Skolyoz, omurganın sağ veya sol tarafa doğru eğik bir pozisyona sahip olmasıyla karakterize olan ve görece yaygın olan bir omurga hastalığıdır. Eğer omurgadaki eğrilik 10 derecenin üzerindeyse bu durum skolyoz olarak tanımlanır. Daha küçük dereceli eğrilikler ise genelde omurga asimetrikliği olarak açıklanır. Eğer omurgadaki eğrilik 20 dereceden fazlaysa tedavi uygulamaları gerekli olabilir. Aksi takdirde çocukların gelişimi, duruşları ve günlük yaşamlarıyla ilgili bazı olumsuzluklar meydana gelebilir. 

Çocuklarda Skolyoz Nedenleri Nelerdir?

Çocuklarda skolyoz nedenleri arasında şunlar yer almaktadır:

 • Spina bfida.
 • Serebral palsi.
 • Diyabet ve vitamin eksikliği gibi durumlar.
 • Doğumsal faktörler.
 • Genetik faktörler.
 • Omurga travmaları.

Çocuklarda skolyoz, bahsi geçen nedenler sonucu ortaya çıkabilmektedir. 

Skolyoz Ameliyatı Nedir?

Skolyoz ameliyatı, omurgadaki ileri derecedeki eğriliği düzeltmek, omurgaya ideal bir pozisyon kazandırmak ve skolyoz nedeniyle deneyimlenebilecek şikayetleri ortadan kaldırmak amacıyla yapılan cerrahi işlemdir. Bu işlem sayesinde omurgadaki eğrilik sonlandırılabilir ve özellikle de gövde bölgesinde yer alan doku ve organların ideal bir şekilde gelişmesine olanak sağlanabilir. 

Skolyozun Belirtileri Nelerdir?

Skolyoz belirtileri arasında şunlar yer almaktadır:

 • Omurganın bir tarafa doğru eğilmiş olması.
 • Omuz ve kalça gibi bölgelerde asimetriklikler gözlemlenmesi.
 • Yürüme ve duruş sorunları.
 • Bel ve omuz bölgesinde yoğunlaşan ağrı şikayeti.
 • Kıyafetlerin bireyin vücudunda asimetrik bir görünüme sahip olması.
 • Bireyin dik durmakta zorlanması.
 • Nefes darlığı.

Skolyoz belirtileri bu şekilde sıralanabilir. Birey, skolyozun derecesine göre bu belirtilerden bir veya birden fazlasını, farklı şiddetlerde deneyimleyebilir. 

Skolyoz Kendi Kendine Geçer Mi?

Skolyoz gibi rahatsızlıkların kendi kendine düzelme ve geçme ihtimali son derece düşüktür. Bu gibi rahatsızlıklar sırasında dokuların, ideal konumlarına ve duruşlarına sahip olabilmesi için çeşitli uygulamalar gerekmektedir. Aksi takdirde skolyozun derecesi artışa geçebilir ve bireyin şikayetleri de daha ciddi bir boyuta ulaşabilir. 

Skolyoz Sporla Düzelir Mi?

Düzenli olarak gerçekleştirilen sportif aktiviteler ve fizik tedavi uygulamaları skolyoza iyi gelebilmektedir. Ancak yalnızca sporun skolyozun ilerleyişini durdurması ve skolyozu tedavi etmesi mümkün değildir. Bu yüzden skolyoz hastalarına düzenli olarak spor yapmaları tavsiye edilirken aynı zamanda gerektiğinde tıbbi tedaviye de başvurmaları önerilmektedir. 

Skolyoz Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Skolyoz ameliyatı 4 ila 5 saat kadar sürebilir. Ancak bu süre bireyin omurgasındaki eğriliğin derecesine ve cerrahi işlemlerin kapsamına göre değişiklik gösterebilir. Doktorunuz skolyoz ameliyatının süresi hakkında detaylı bir bilgilendirme yapacaktır. 

Skolyoz Ameliyatı Nasıl Olur?

Skolyoz ameliyatı ağrısız ve hasta için konforlu bir şekilde gerçekleşir. Operasyon sırasında hastaya genel anestezi uygulanır. Böylece hasta işlemler sırasında ağrı ve rahatsızlık hissi duymaz. Anestezi işleminden sonra torakoskopik yöntemlerden faydalanılarak hastanın göğüs bölgesinden omurgaya ulaşılır. Daha sonra ise omurganın belli bölgelerine, omurganın ideal bir pozisyona sahip olmasını sağlayacak olan özel vidalar yerleştirilir. Böylece ameliyat başarılı bir şekilde tamamlanmış olur. 

Skolyoz Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Skolyoz ameliyatı olan bireylerin 2 ila 5 gün boyunca hastanede kalması gerekebilir. Daha sonra ise taburcu olurlar. İyileşme sürecinde fizik tedavi gibi uygulamalara devam etmeleri gerekebilir. Bu süreçte doktor tarafından reçete edilen ilaçlar da düzenli olarak kullanılmalıdır. Skolyoz ameliyatı yaptıran çocuklar, doktorlarının da önerisiyle 3 ila 4 hafta içerisinde okullarına dönebilirler. Ancak bu sürede omurgayı ve gövdeyi zorlayacak ağır fiziksel aktiviteler kısıtlanmalıdır. Tedaviden sonra doktor kontrolleri de kesinlikle aksatılmamalıdır. Böylece omurga hızlı bir şekilde iyileşecek birey sağlıklı bir omurgaya sahip olacaktır. 

Ankara Çocuklarda Skolyoz Ameliyatı Fiyatları 2023

Ankara çocuklarda skolyoz ameliyatı fiyatları ve skolyoz tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Ali Fuat Karataş ile iletişime geçebilirsiniz.

Call Now Button