Kalça Koruyucu Cerrahi Ankara

Kalça koruyucu cerrahi Ankara, kalça eklemiyle ilgili meydana gelmesi muhtemel olan hastalıkların önlenmesi için yapılan cerrahi operasyondur. Kalça eklemi insan vücudundaki en büyük ve en önemli eklemlerden biridir. Bu eklemde meydana gelebilecek kireçlenme gibi rahatsızlıklar, eklemin işlevselliğini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Eğer bu rahatsızlıklara zamanında müdahale edilmezse rahatsızlıklar ilerleyebilir. Buna bağlı olarak da kalça eklemi ciddi ölçüde zarar görebilir. Bu gibi durumlarda bireyin günlük yaşamına devam edebilmesi için kalça protezi gibi zorlu operasyonlar gerekir. Kalça koruyucu cerrahi sayesinde bahsi geçen protez uygulamalarını gerektirecek olası rahatsızlıklar erken yaşlarda önlenebilmektedir. Böylece bireyin sağlıklı bir kalça eklemine sahip olması sağlanmaktadır. Kalça koruyucu cerrahi, artroskopi olarak bilinen özel, kapalı ameliyat tekniği ile, ağrısız bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Yazımızın devamında ‘’Kalça koruyucu cerrahi hangi durumlarda yapılır?’’, ‘’Kalça koruyucu cerrahi hangi yöntemle yapılır?’’, ‘’Kalça koruyucu cerrahi ne kadar sürer?’’ ve ‘’Kalça koruyucu artroskopi ameliyatı nasıl yapılır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara kalça koruyucu cerrahi ve kalça artroskopisi hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Ali Fuat Karataş ile iletişime geçebilirsiniz.

Kalça Koruyucu Cerrahi Nedir?

Kalça koruyucu cerrahi, ileride karşılaşılabilecek ciddi kalça eklemi problemlerini ve bu problemler sebebiyle kalça protezi gibi zorlu tedavilere duyulan ihtiyacı önlemek amacıyla yapılan tedavidir. Bu operasyon hem çocuklara hem de yetişkinlere uygulanabilir. Bununla birlikte 55 ila 60 yaşından daha büyük hastalara kalça koruyucu cerrahi önerilmemektedir. 

Kalça Koruyucu Cerrahi Neden Yapılır?

Kalça ekleminde, eklem yuvasının veya femur başının yapısıyla ilgili problemler görülebilmektedir. Bu problemlere gerektiği gibi ve zamanında müdahale edilmediği takdirde eklem zaman içerisinde zarar görebilmektedir. Kalça koruyucu cerrahi bu gibi ileri zararları önlemek ve eklemin işlevselliğini korumak için yapılmaktadır. 

Kalça Koruyucu Cerrahi Hangi Durumlarda Yapılır?

Kalça koruyucu cerrahi şu gibi durumlarda tercih edilebilir:

  • Femur kemiğinin başıyla ilgili yapısal bozukluklar, kemik üzerinde yer alan çıkıntılar ve tümsekler.
  • Kalça ekleminin küresel bir yapıya sahip olduğu durumlar.
  • Eklem yuvasının ideal olandan daha derin bir yapıya sahip olduğu durumlar.
  • Femur başının gerektiği gibi gelişim gösteremediği durumlar.

Kalça koruyucu cerrahiye bahsi geçen durumlar sırasında başvurulabilmektedir. 

Kalça Koruyucu Cerrahi Hangi Yöntemle Yapılır?

Kalça koruyucu cerrahi, artroskopi olarak bilinen, modern kapalı ameliyat tekniği ile yapılır. Bu operasyon sırasında yalnızca hedeflenen bölgeye müdahale edilir. Kapalı kalça koruyucu cerrahi sırasında yapılan işlemler son derece minimaldir. 

Kalça Koruyucu Cerrahi Ağrılı Mı?

Kalça koruyucu cerrahi ağrılı bir operasyon değildir. Bu operasyon öncesinde hastaya genel anestezi uygulanmaktadır. Böylece hastanın kalça koruyucu cerrahi sırasında ağrı ve rahatsızlık hissi duyması tamamen önlenmektedir. 

Kalça Koruyucu Cerrahi Ne Kadar Sürer?

Kalça koruyucu cerrahi, ameliyat sırasında yapılacak olan işlemlerin detaylarına göre 45 dakika ila 180 dakika kadar sürebilmektedir. Doktorunuz operasyon öncesinde, kalça koruyucu cerrahinin süresi hakkında detaylı bir bilgilendirme yapacaktır. 

Kalça Koruyucu Cerrahi Operasyon Nasıl Yapılır?

Kalça koruyucu cerrahi operasyon, çoğunlukla genel anestezi altında, steril ameliyathane koşullarında yapılır. Bu operasyon sırasında daha önce de bahsettiğimiz gibi artoskopi isimli kapalı, mikro cerrahi tekniğinden faydalanılır. Operasyon sırasında küçük bir kesiden hedef bölgeye ulaşılır. Bu kesiden kalça eklemine, mikro kamera yönlendirilir. Kameradan gelen anlık görüntü sayesinde, bölgeye geniş kesiler atılmasına gerek kalmadan eklemdeki problemler giderilir. Böylece ilerde meydana gelebilecek ciddi eklem hasarları başarılı bir şekilde önlenmiş olur. 

Kalça Koruyucu Artroskopi Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kalça koruyucu artroskopi ameliyatı yaptıran bireyler, operasyondan sonraki 1 geceyi hastanede geçirebilirler. Arından ise herhangi bir sağlık sorunu söz konusu değilse taburcu edilirler. Kalça koruyucu cerrahi yaptıran bireylere şu gibi noktalara dikkat etmeleri önerilir:

  • Tam iyileşme gerçekleşene kadar zorlayıcı sporlardan kaçınılmalıdır.
  • İyileşme süreci tamamlanana kadar ağırlık kaldırılmamalıdır.
  • Doktor tarafından verilen ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır.
  • Doktor kontrolleri aksatılmamalıdır.
  • İyileşme sürecinde, doktor önermişse fizik tedaviye devam edilmelidir.
  • Ameliyatın gerçekleştiği bölgenin hijyenine ve bakımına dikkat edilmelidir.

Kalça koruyucu artroskopi ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler bu şekilde sıralanabilir.

Ankara Kalça Koruyucu Cerrahi Fiyatları 2023

Ankara kalça koruyucu cerrahi fiyatları ve kalça artroskopisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Ali Fuat Karataş ile iletişime geçebilirsiniz.

Call Now Button