Ankara Pediatrik Ortopedi

Pediatrik ortopedi Ankara, çocukların kas ve iskelet sistemiyle ilgili rahatsızlıkları teşhis ve tedavi etmek için özel uygulamalar barındıran tıp dalıdır. Bu alanda çalışan doktorlara pediatrik ortopedi doktoru, çocuk ortopedi doktoru veya pediatrik ortopedi hekimi denir. Kas ve iskelet sistemini meydana getiren dokular ve organlar, gebelik sürecinden doğuma, doğumdan ise ergenliğin sonlarına kadar gelişmeye devam ederler. Bu süreçte oyunlar ve çeşitli fiziksel aktiviteler sırasında kaslar, kemikler ve bağ dokular yoğun bir şekilde kullanılır. Bu tarz aktiviteler çocukların gelişimi için son derece önemlidir. Ancak bu aktiviteler sırasında meydana gelen kazalar veya tekrar eden zararlı hareketler sonucu bazı ortopedik problemler meydana gelebilir. Bazı durumlarda ise ortopedik problemlerin nedeni genetik temellidir. Bu problemlerin, çocuğun gelişimi ve günlük yaşamı üzerinde son derece olumsuz etkileri vardır. Bu yüzden en yakın zamanda bir çocuk ortopedi hekimi tarafından teşhis ve tedavi edilmeleri gerekir.

Yazımızın devamında ‘’Pediatrik ortopedi doktoru hangi tedavileri yapar?’’, ‘’Pediatrik ortopedi doktoru muayenesi nasıl olur?’’, ‘’Pediatrik ortopedi doktoru muayenesi ne kadar sürer?’’ ve ‘’Pediatrik ortopedi doktoru randevusu nasıl alınır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara pediatrik ortopedi doktoru muayenesi ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Ali Fuat Karataş ile iletişime geçebilirsiniz.

Pediatrik Ortopedi Nedir?

Pediatrik ortopedi, tıp biliminin alt dallarından biridir ve çocuklarda görülen ortopedik problemleri teşhis ve tedavi etmekle ilgilenir. Bu alanda çalışan doktorlar pediatrik ortopedi uzmanı veya çocuk ortopedisi hekimi olarak anılırlar. Pediatrik ortopedi tedavileri sayesinde çocukların eklemlerinde, kaslarında, kemiklerinde veya tendon gibi yumuşak dokularında meydana gelen doku hasarı giderilebilir. Aynı şekilde bahsi geçen doku ve organlardaki rahatsızlıklar tedavi edilebilir. Böylece çocuğun hem çocukluk çağında hem de yetişkinlik yaşamında sağlıklı bir kas ve iskelet sistemine sahip olması sağlanır. 

Pediatrik Ortopedi Doktorları Ne Yapar?

Pediatrik ortopedi doktorları, çocukların kas ve iskelet sistemiyle alakalı rahatsızlıkları teşhis eder, daha sonra ise kişiye özel tedavilerle bu rahatsızlıkları ortadan kaldırırlar. Böylece kas ve iskelet sistemine dahil olan doku organların sağlıklı ve işlevsel kalması sağlanmış olur. 

Pediatrik Ortopedi Doktoru Hangi Tedavileri Yapabilir?

Pediatrik ortopedi doktorları şu gibi tedavi uygulamalarını gerçekleştirebilirler:

 • Çarpık bacak tedavisi
 • Skolyoz tedavisi.
 • Skolyoz ameliyatı.
 • Kamburluk tedavisi.
 • Yürüme bozukluğu tedavisi.
 • Eğri boyun hastalığı tedavisi.
 • Düz tabanlık tedavisi.
 • Doğumsal ayak problemleri tedavisi.
 • Perthes hastalığı tedavisi.
 • Kalça çıkığı tedavisi.
 • Boy uzatma tedavisi.
 • Serebral palsi tedavisi.
 • Spina bfida tedavisi.
 • Çarpık ayak tedavisi.

Pediatrik ortopedi hekimleri bahsi geçenlere ek olarak daha pek çok tedavi uygulamasını gerçekleştirebilirler. 

Çocuk Ortopedi Randevusu Nasıl Alınır?

Çocuk ortopedi randevusu almak isteyen bireyler internet sitemizde yer alan ‘’İletişim’’ isimli sekmeye tıklayabilir ve burada yer alan telefon numarasını tuşlayarak uygun bir tarihe randevu alabilirler. Çocuklarda görülen ortopedik problemler çocukların gelişimleri ve gelecekteki hareket kabiliyetleri için tehdit oluşturabilmektedir. Bu yüzden bahsi geçen problemler kesinlikle ihmal edilmemeli, en yakın zamanda tedavi edilmelidir. 

Çocuk Ortopedisi Hangi Hastanelerde Bulunur?

Çocuk ortopedi bölümü çeşitli devlet hastanelerinde, özel hastanelerde ve kliniklerde bulunabilir. Bununla birlikte çocuk ortopedisi doktorları kendi özel muayenelerinde de hastalarına hizmet verebilmektedir. 

Pediatrik Ortopedi Muayenesi Ne Kadar Sürer?

Pediatrik ortopedi muayenesi, muayene sırasında gerçekleştirilen işlemlere ve bu işlemlerin kapsamına göre 5 ila 20 dakika kadar sürebilmektedir. Bu uygulama sırasında pek çok işleme başvurulması mümkündür. Bu yüzden net bir muayene süresinden bahsetmek mümkün değildir. 

Pediatrik Ortopedi Muayenesi Nasıl Olur?

Pediatrik ortopedi muayenesi, çocuğun muayene sırasında korkamaması veya ağrı ve rahatsızlık hissi deneyimlememesi için özenle gerçekleştirilir. Bu muayeneye çocuğun ebeveynleri de eşlik edebilir. Muayene sırasında öncelikle çocuk ile tanışılır ve çocuğun şikayetleri dinlenir. Daha sonra ise bazı fiziksel muayeneler gerçekleştirilir. Bu muayeneler sonucunda teşhis konulması mümkün ise tedavi işlemlerine geçilir. Ancak daha detaylı bir inceleme gerekiyorsa içerisinde röntgen çekimleri, MR çekimleri ve bilgisayarlı tomografi gibi uygulamaların bulunduğu görüntüleme tekniklerine başvurulur. Tüm bu uygulamalar sayesinde rahatsızlıkların nedeni ve derecesi tespit edilir, kişiye özel tedavi planlamaları yapılır. 

Ankara Pediatrik Ortopedi Muayene Ücreti 2023

Ankara pediatrik ortopedi muayene ücreti ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Ali Fuat Karataş ile iletişime geçebilirsiniz.

Call Now Button