Spina Bifida Tedavisi Ankara

Spina bifida tedavisi Ankara, doğum öncesinde meydana gelen ve omurganın ayrık bir yapıya sahip olmasına neden olan spina bifida hastalığını tedavi etmek için yapılan uygulamalardır. Gebelik sürecinde bebek hızlı bir gelişim sürecindedir. Bu süreçte dokular ve organlar hızla belirginleşir, bebek her geçen gün dış dünyaya daha hazır hale gelir. Bu gelişim sırasında bazı etmenler sebebiyle omurga tam kapanmayabilir. Buna bağlı olarak da halk arasında ayrık omurga, tıp dilinde ise spina bifida olarak bilinen rahatsızlık meydana gelebilir. Bu rahatsızlığın farklı dereceleri vardır. Eğer spina bifidanın şiddeti hafifse ve tedavi erkenden gerçekleşirse birey hayatının geri kalanına sorunsuz bir şekilde devam edebilmektedir. Günümüzde spina bifidayı bebek henüz anne karnındayken, özel cerrahi uygulamalar yardımıyla tedavi etmek de mümkündür.

Yazımızın devamında ‘’Spina bifida tedavisi nasıl olur?’’, ‘’Spina bifida ameliyatı ne kadar sürer?’’, ‘’Spina bifida ameliyatı nasıl yapılır?’’ ve ‘’Spina bifida çeşitleri nelerdir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara spina bifida tedavisi ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Ali Fuat Karataş ile iletişime geçebilir, randevu alabilirsiniz.

Spina Bifida Nedir?

Spina bifida, anne karnında meydana gelen ve omurların tam olarak kapanmamasıyla görülen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığa sahip olan bebeklerde omurlar tam olarak kapanmadığı için omurilik ve sinirler bebeğin sırt bölgesinde yumru oluştururlar. Spina bifida hastalığı halk arasında ayrık omurga hastalığı olarak da bilinmektedir. Bu hastalık her bireyde farklı şiddetlerde görülebilmektedir. Bazı hastalarda erken ameliyat sayesinde tamamen iyileşme görülebilmekte ve birey yaşamının geri kalanına sorunsuz bir şekilde devam edebilmektedir.

Spina Bifida Neden Olur?

Spina bifidanın, bebeğin anne karnındaki gelişimi sırasında ortaya çıkan bazı sorunlar nedeniyle görüldüğü bilinmektedir. Ancak bu sorunların tam olarak neden meydana geldiği bilinmemektedir. Yine de folik asit eksikliği gibi durumların spina bifidaya yol açabileceği düşünülmektedir. 

Spina Bifida Çeşitleri Nelerdir?

Spina bifidanın, rahatsızlığın şiddetine göre üç farklı çeşidi bulunmaktadır, bunlar:

  • Spina Bifida Okülta: Spina bifidanın en sık görülen türüdür. Bununla birlikte tedavisi de diğer türlere kıyasla daha kolaydır. Spina bifida okülta çoğunlukla herhangi bir şikayete sebep olmaz. Bu yüzden de ameliyat gerektirmez.
  • Meningosel: Spina bifidanın nadir türlerinden biridir. Spina bifidanın bu türünde omurilik sıvısı bir kese halinde bebeğin bel kısmında bulunabilir. Bu kesenin içerisinde sinirler yer almaz. Dolayısıyla da ciddi sağlık sorunları görülmez.
  • Myelomeningosel: Spina bifidanın görece sık rastlanan bir türüdür. Diğer türlerine kıyasla çok daha tehlikelidir. Sinirleri etkilediği için bireyin nörolojik şikayetleri olabilir. Bu şikayetler hangi sinirlerin etkilendiğine göre değişiklik gösterebilir.

Spina bifida türleri bu şekilde sıralanabilir. 

Hamilelikte Spina Bifida Testi

Spina bifida, hamileliğin ikinci trimester döneminde gerçekleşen özel testler yardımıyla tespit edilebilmektedir. Bu süreçte gerçekleşen amniyosentez, üçlü test, kan testleri ve detaylı ultrason çekimleri sayesinde bebekteki spina bifida riski değerlendirilebilir.

Spina Bifida Tehlikeli Mi?

Spina bifidanın tehlikeli olan bazı türleri vardır. Bunlarda omurga içerisinde yer alan sinirler zarar gördüğü için bebeğin yaşamsal fonksiyonlarıyla ilgili sorunlar izlenebilir. Bu yüzden spina bifida kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir hastalıktır. 

Spina Bifida Tedavi Edilebilir Mi?

Spina bifida tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Özellikle de spina bifidanın bazı türleri cerrahi operasyonlar sayesinde tamamen tedavi edilebilmektedir. Bu tedaviler sayesinde bebekte kalıcı bir hasar görülmez ve yaşamına sağlıklı bir şekilde devam edebilir. 

Spina Bifida Tedavisi Nasıl Olur?

Spina bifidanın bazı türleri ciddi bir tedavi uygulaması gerektirmemektedir. Bununla birlikte meningosel tipindeki spina bifidada doğumdan sonraki 2 gün içerisinde rahatsızlığa müdahale edilmelidir. Bu müdahale sırasında omurilik sıvısı omurgaya yerleştirilir ve omurilik cerrahi ile kapatılır. Eğer myelomeningoseli tipi spina bifida söz konusu ise sırt bölgesinde görülen sinir dokuları ve omurilik kesesi omurgaya yerleştirilir. Ardından ise omurga kapatılır. Bazı durumlarda hidrosefali gibi hastalıklara yönelik tedaviler de bu cerrahi operasyonlara eşlik edebilir. 

Ankara Spina Bifida Tedavisi Fiyatları 2023

Ankara spine bifida tedavisi fiyatları ve spina bifida ameliyatı fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Ali Fuat Karataş ile iletişime geçebilirsiniz.

Call Now Button