Spor Yaralanmaları Ankara

Spor yaralanmaları Ankara, spor kazaları sonucu kas ve iskelet sistemini meydana getiren doku ve organların zarar görmesidir. Erken yaşlardan itibaren bireyin hareketli bir yaşam tarzı edinmesi, düzenli olarak yaşına ve bedensel özelliklere uygun sportif aktiviteler yapması şiddetle önerilmektedir. Bu yüzden pek çok ebeveyn 1 yaşından itibaren çocuklarını çeşitli sporlar için teşvik etmektedir. Bununla birlikte çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimleri için çok önemli olan sportif aktiviteler sırasında bazı kazalar meydana gelebilmektedir. Bu kazalar sonucu da kemiklerde, kaslarda, bağ dokularda veya benzer yumuşak dokularda yaralanmalar görülebilmektedir. Bu yaralanmalar genel olarak spor yaralanmaları olarak isimlendirilirler. Çocuklarda görülen spor yaralanmaları, olabildiğince erken bir zamanda ve ideal bir şekilde tedavi edilmelidir. Aksi takdirde yaralanmaların meydana geldiği organlarda gelişim bozuklukları veya kalıcı hasarlar meydana gelebilmektedir.

Yazımızın devamında ‘’Spor yaralanmaları en sık hangi sporlarda görülür?’’, ‘’Çocuklarda spor yaralanması tedavisi nasıl olur?’’, ‘’Spor yaralanması belirtileri nelerdir?’’ ve ‘’Spor yaralanması için hangi doktora gidilir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara spor yaralanmaları tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Ali Fuat Karataş ile iletişime geçebilirsiniz.

Spor Yaralanmaları Nedir?

Spor yaralanmaları, spor müsabakaları veya egzersizler sırasında meydana gelen, çoğu zaman kas ve iskelet sistemini meydana getiren dokuların zarar görmesiyle sonuçlanan kazalardır. Bu kazalar sonucu kaslarda, kemiklerde, eklemlerde veya tendonlarda hasarlar meydana gelebilir. Bahsi geçen hasarın boyutuna göre birey yoğun ağrı, hareket kısıtlılığı veya kanama gibi şikayetlere sahip olabilir. Bu gibi yaralanmalarla özellikle de çocukluk çağında oldukça sık bir şekilde karşılaşılır. Çocukluklarda meydana gelen spor yaralanmaları, çocukların spor kariyerlerini, hareket kabiliyetlerini ve gelişimlerini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu yüzden bu yaralanmalar hafife alınmamalı, en yakın zamanda bir çocuk ortopedisi doktoru ile görüşülmelidir. 

Spor Yaralanmaları Neden Olur?

Spor yaralanmaları şu gibi nedenlerden ortaya çıkabilmektedir:

  • Yapılacak olan sporla alakalı yeterince bilgi sahibi olmamak, bilgilendirilmemiş olmak.
  • Oyuncular arasında geçen anlaşmazlıklar.
  • Sportif aktivite öncesinde ısınma egzersizleri yapmamış olmak.
  • Katılınan sportif aktivitenin bireyin yaşına uygun olmaması.
  • Sportif aktivitenin gerçekleştiği alanın güvenli olmaması.

Spor yaralanmaları genellikle bu gibi nedenler sonucu meydana gelirler. 

Spor Yaralanmaları İçin Hangi Doktora Gidilir?

Spor yaralanmaları için ortopedi ve travmatoloji alanında uzmanlaşan hekimlere başvurulmalıdır. Çocuklarda görülen spor yaralanmalarında çocuk ortopedisi doktoru ile görüşülmelidir. Böylece yaralanmanın boyutunu ve hangi dokuların zarar gördüğünü öğrenmek için çeşitli tanılama uygulamalarına başvurulabilir. Ardından ise kişiye özel tedaviler sayesinde hastanın şikayetleri giderilebilir ve zarar gören dokular onarılabilir. 

Spor Yaralanmaları En Sık Hangi Sporlarda Meydana Gelir?

Spor yaralanmaları neredeyse tüm sportif aktiviteler sırasında görülebilmektedir. Futbol, basketbol, yüzme, bisiklet sürme, jimnastik, voleybol ve daha pek çok sportif aktivite sırasında bireyin kendisini yaralaması mümkündür. Bu yüzden gerçekleştirilecek olan sportif aktivite hakkında yeterince bilgi sahibi olunmalı, koruyucu ekipmanlar kullanılmalı ve aktivite için güvenli bir alan seçilmelidir. 

Spor Yaralanmaları Tehlikeli Mi?

Spor yaralanmalarının dereceleri vardır. Bazı durumlarda yaralanmanın boyutu düşüktür. Yalnızca yumuşak dokular incinir, buna bağlı olarak morarmalar ve hafif ağrılar görülür. Bazı durumlarda ise yumuşak dokular ciddi derecede zarar görebilir, hatta kemik ve eklem gibi dokularda da hasarlar meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda ise hareket kısıtlılığı, şiddetli ağrı, kanama ve hatta baygınlık gibi belirtiler deneyimlenebilir. Spor yaralanmaları, yaralanmanın boyutu ne olursa olsun görmezden gelinmemelidir. 

Spor Yaralanmaları Nasıl Önlenir?

Birey spor yaralanmalarını, aktiviteye başlamadan önce birkaç önemli noktaya dikkat ederek büyük oranda önleyebilir. Mesela sportif aktiviteler öncesinde mutlaka ısınma egzersizleri yapılmalıdır. Böylece kaslar ve diğer dokular yoğun aktiviteye bir anda değil de kademeli olarak geçerler, bu da kaza riskinin azalmasını sağlar. Spor yaralanmalarını önlemek için dikkat edilebilecek bir diğer nokta ise aktivite için güvenli bir alanın, sahanın veya parkurun seçilmesidir. Aynı şekilde aktivite sırasında koruyucu ekipman kullanılması da kazalar sırasında meydana gelebilecek ciddi yaralanmaları önleyebilmektedir. 

Spor Yaralanmaları Tedavileri Nasıl Olur?

Spor yaralanmalarının boyutu, geçirilen kazanın şiddetine göre değişebilir. Bu da doktor tarafından gerçekleştirilecek olan tedaviyi etkiler. Bazı durumlarda düzenli istirahat ve ilaç kullanımı tedavi için yeterli olurken bazı durumlarda ise alçılama işlemlerine, fizik tedaviye veya cerrahi işlemlere başvurulabilmektedir. 

Ankara Spor Yaralanmaları Tedavileri

Ankara spor yaralanması tedavisi ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Ali Fuat Karataş ile iletişime geçebilirsiniz.

Call Now Button