Üç Boyutlu Yürüme Analizi Ankara

Üç boyutlu yürüme analizi Ankara, bireyin yürüyüş karakteristiğini belirlemek, bazı hastalıkların yürüyüş üzerindeki etkilerini değerlendirmek ve bireyin kendine uygun bir spor dalı seçmesini kolaylaştırmak için yapılan uygulamadır. Yürümek gün içerisinde en çok gerçekleştirdiğimiz aktiviteler arasında yer almaktadır. Bu yüzden yürüyüşle ilgili problemler bireyin tüm hayatını olumsuz etkileyebilmektedir. Üç boyutlu yürüme analizi gibi uygulamalar, bireyin yürüyüşünü modellemek ve bireyin yürüyüşündeki problemleri detaylı bir şekilde belirlemek için yapılır. Böylece bu problemleri ortadan kaldırmaya yönelik tedavi çalışmaları gerçekleştirilebilir. Aynı şekilde yürüme karakteristiği çıkarılarak bireyin hangi spor dallarında daha başarılı olabileceği değerlendirilebilir. Üç boyutlu yürüme analizi erken yaşlarda yaptırılması önerilen bir uygulamadır.

Yazımızın devamında ‘’3 boyutlu yürüme analizi nasıl yapılır?’’, ‘’3 boyutlu yürüme analizinin faydaları nelerdir?’’, ‘’3 boyutlu yürüme analizi ne kadar sürer?’’ ve ‘’3 boyutlu yürüme analizi kaç yaşında yaptırılmalıdır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara üç boyutlu yürüme analizi ve benzer uygulamalar hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Ali Fuat Karataş ile iletişime geçebilirsiniz.

Üç Boyutlu Yürüme Analizi Nedir?

Üç boyutlu yürüme analizi, bireyin yürüme karakteristiğini belirlemek ve yürüyüşüyle ilgili problemleri belirlemek amacıyla gerçekleşen bir uygulamadır. Bu uygulama tanılama amacıyla gerçekleştirilebildiği gibi, bazı hastalıkların tedavi süreçlerini kolaylaştırmak ve bireylerin hangi spor dallarına yatkın olduğunu belirlemek gibi amaçlarla da yapılabilmektedir. Üç boyutlu yürüme analizi son derece gelişmiş bir uygulamadır. Bu uygulama sırasında eklem hareketlerini dijital ortama aktarmaya yarayan özel teknolojiler ve gelişmiş modelleme programları kullanılır. Böylece yürüme sırasında bireyin yaptığı hareketlerin tamamı detaylı olarak dijital ortama aktarılmış ve incelemeye hazır hale getirilmiş olur. 

Üç Boyutlu Yürüme Analizi Neden Yapılır?

Üç boyutlu yürüme analizi şu gibi amaçlar doğrultusunda yapılabilir:

  • Bireyin yürüme karakteristiğini belirlemek.
  • Yürüyüşle ilgili problemleri ve bu problemlerin altında yatabilecek olası nedenleri araştırmak.
  • Bireyin hangi spor dallarına daha yatkın veya uygun olabileceğini araştırmak.
  • Protez kullanan hastalarda, serebral palsi hastalarında, yürüyüş bozukluğu olan bireylerde ve parkinson hastalarında tedavi sürecine katkı sağlamak, tedavi sürecinin güncellenmesini sağlamak.

Üç boyutlu yürüme analizi bahsi geçen nedenlerden yapılabilir. 

Üç Boyutlu Yürüme Analizi Kimlere Yapılabilir?

Üç boyutlu yürüme analizi birey yürümeye başladıktan birkaç ay sonra yapılabilir. Bazı uzmanlar ise üç boyutlu yürüme analizinin 4 yaşından sonra yaptırılmasını önermektedir. Üç boyutlu yürüme analizi için bir üst yaş sınırı yoktur. Bu yüzden yetişkinler de istedikleri zaman üç boyutlu yürüme analizi yaptırabilmektedirler. 

Üç Boyutlu Yürüme Analizinin Faydaları Nelerdir?

Üç boyutlu yürüme analizi fizik tedavi gören bireyler, parkinson hastaları, yürüme bozukluğu olan bireyler, serebral palsi hastaları ve daha pek çok hasta grubu için son derece faydalı bir uygulamadır. Bu uygulama sayesinde hali hazırda gerçekleşmekte olan tedaviler güncellenebilir ve hastanın yürüme karakteristiğine göre yeniden düzenlenebilir. Böylece tedavilerin çok daha etkili ve başarılı geçmesi sağlanır. Aynı şekilde profesyonel olarak bir spora başlamak isteyen bireyler de üç boyutlu yürüme analizi yaptırabilirler. 

Üç Boyutlu Yürüme Analizi Ne Kadar Sürer?

Üç boyutlu yürüme analizi son derece hızlı bir uygulamadır. Bu uygulama yaklaşık 15 dakika ila 30 dakika içerisinde son bulmaktadır. Bununla birlikte uygulamanın süresi analizi yapılacak olan bireyin yaşına, varsa sahip olduğu rahatsızlığın türüne ve bu rahatsızlığın şiddetine göre değişiklik gösterebilmektedir. 

Üç Boyutlu Yürüme Analizi Nasıl Yapılır?

Üç boyutlu yürüme analizi sırasında ilk olarak birey, yapılacak olan işlem hakkında bilgilendirilir. Daha sonra ise bireyin eklem bölgelerine özel aparatlar yerleştirilir. Bu aparatlar, eklem bölgelerindeki hareketleri kaydeder ve anlık olarak bilgisayar programına aktarırlar. Bahsi geçen araçlar yerleştirildikten sonra hastadan bazı hareketler yapması ve belli hızlarda yürümesi istenir. Böylece analiz için ihtiyaç duyulan veriler toplanır. Doktor toplanan verileri dikkatle inceler, modeller ve analiz eder. Daha sonra ise işlemin detayları hakkında hastayı veya hastanın ebeveynlerini detaylı olarak bilgilendirir. 

Ankara Üç Boyutlu Yürüme Analizi Fiyatları 2023

Ankara üç boyutlu yürüme analizi fiyatları ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Ali Fuat Karataş ile iletişime geçebilirsiniz.

Call Now Button